Slim VAT 2 – od kiedy wejdzie w życie i na co mogą liczyć przedsiębiorcy

Slim Vat 2 Business Mind

Kilka miesięcy temu Ministerstwo Finansów ujawniło założenia nowego projektu – ustawy Slim VAT 2. Pakiet przepisów ma m. in. za zadanie uproszczenie procedury fakturowania, ograniczenie w formalnościach, a także polepszenie płynności przedsiębiorców, którzy korzystają z mechanizmu podzielonej płatności. Pełny pakiet Slim VAT 2 wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Slim VAT 2 – co ważnego dla przedsiębiorców?

Wśród planowanych rozwiązań w ramach Slim VAT 2, znajdzie się przepis dookreślający – której dostawie trzeba będzie przypisać wysyłkę lub transport, kiedy jego organizatorem jest pierwszy w kolejności dostawca. Regulacja ta dotyczy przypadków eksportu albo wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Kolejna zmiana związana jest z zasadami dokonywania korekty in minus, która określona przypadki determinujące to, w deklaracji za jaki miesiąc będzie musiała zostać uwzględniona korekta.

W sytuacji, gdy podatnik nie rozliczy w pierwotnej deklaracji prawidłowej wysokości podatku z tytułu importu towarów, będzie mógł tego dokonać – składając stosowną korektę w terminie do 4 miesięcy.

Rozwiązania Slim VAT 2 umożliwiają odliczenie podatku od towarów i usług naliczonego po terminie – na bazie korekty w jednym z trzech kolejnych okresów rozliczeniowych (lub dwóch okresów – jeśli przedsiębiorca rozlicza się kwartalnie).

W myśl nowych przepisów, wydłużony zostanie czas na skorzystanie z ulgi na złe długi – z 2 do 3 lat, licząc od końca roku, w którym wystawiona była faktura.

Zlikwidowane zostaną też duplikaty faktur – w razie zniszczenia bądź zagubienia faktury, nabywca ma otrzymać od sprzedającego jej nowy egzemplarz. Na fakturach zaliczkowych nie trzeba będzie wpisywać jednostkowej ceny netto. Faktury będzie można wystawiać nawet na 60 dni przed planowanym terminem dostawy towaru/usługi, a nie jak dotychczas – do 30 dni.

Od 2022 roku, znosi się nakaz oznaczania faktur korygujących opisami „faktura korygująca” albo „korekta”. Nie trzeba także będzie wpisywać powodu dokonania korekty.

Przedsiębiorcy będą mogli przelewać środki pomiędzy wyodrębnionymi bankowymi rachunkami VAT, na które trafiają środki przy płatnościach typu split payment. Oznacza to, że w przypadku posiadania przez firmę więcej, niż jednego konta bankowego – będzie można np. połączyć środki z różnych rachunków VAT na jednym..

Slim VAT 2 – od kiedy?

Nowe zasady rozliczeń i uproszczeń dla przedsiębiorców – Slim VAT 2 – wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku, czyli równo w rok po wprowadzeniu pierwszego pakietu Slim VAT. Wdrażane regulacje są rezultatem analiz MF, a także głosów napływających ze środowiska księgowych oraz niezależnych ekspertów i doradców podatkowych..

Warto przeczytać:

Zmiany unijnego podatku VAT – co trzeba wiedzieć

Terminy podatkowe 2021

PPK w firmach zatrudniających do 19 pracowników

Estoński CIT – zmiany w CIT 2021

Masz pytania?

Kontakt telefoniczny

Zadzwoń

+48 601 627 101

 

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00

Wiadomość e-mail

Napisz

biuro@businessmind.pl

 

Czekamy na wiadomość od Ciebie.
Odpowiemy na wszystkie pytania.

Nasze biuro

Adres

Business Mind Sp z o.o.

 

Gdańsk, ul. Trzy Lipy 4, City Office
Gdynia, ul. Świętojańska 43/23, Baltic Plaza