One Stop Shop – OSS – co to jest i kogo dotyczy

One Stop Shop

1 lipca w życie wchodzi nowy unijny pakiet VAT dla sektora e-commerce. Zmiana regulacji w obszarze podatku od towarów i usług obejmie sprzedawców internetowych, a także operatorów interfejsów elektronicznych, czyli m. in. platform handlowych. Kogo dokładnie dotyczy, jak wygląda proces rejestracji oraz czy warto wdrażać procedurę VAT OSS – One Stop Shop?

OSS – One Stop Shop – o co chodzi?

Wraz z początkiem II półrocza 2021 r. zacznie obowiązywać VAT OSS (One Stop Shop), który swym zasięgiem obejmie przedsiębiorców świadczących usługi telekomunikacyjne, elektroniczne i nadawcze, jak również firmy zajmujące się sprzedażą towarów online na rzecz klientów indywidualnych (osoby fizyczne) z terenu UE. Zmiany, które wchodzą w życie od 1 lipca 2021 roku, zastępują funkcjonujący dotychczas VAT MOSS, czyli Mały Punkt Kompleksowej Obsługi w zakresie podatku od towarów i usług.

Unijna procedura One Stop Shop (OSS) ma za zadanie doszczelnić system podatkowy i dotyczy głównie transakcji w sektorze B2C. Jednocześnie, wraz z wprowadzeniem OSS, wdrożone zostaje termin WSTO (Wewnątrzwspólnotowa Sprzedaż Towarów na Odległość), który zastępuje obowiązujące dotychczas pojęcie „sprzedaży wysyłkowej”.

Z dniem 1 lipca br. zniesione zostają ponadto progi w zakresie wartości transakcji, powyżej których wymagana była rejestracja i zapłata podatku VAT w kraju członkowskim, będącym siedzibą kupującego. Nowy limit wynosił będzie 10 tysięcy euro (w Polsce to równowartość 42 000 zł), poniżej którego przedsiębiorca dokonujący sprzedaży w ramach WSTO – w dalszym ciągu będzie podlegał podatkowi VAT w swoim kraju.

W przypadku, gdy kwota netto transakcji przekroczy równowartość 10 000 EUR, podatnik będzie zobowiązany do uiszczenia podatku VAT w państwie nabywcy. Dzięki rejestracji w VAT OSS w kraju, w jakim posiada zgłoszoną działalność gospodarczą (tzw. państwo identyfikacji), zyskuje możliwość składania raz na kwartał jednej deklaracji vatowskiej oraz opłacania należnego podatku za pośrednictwem państwa identyfikacji. Warto zaznaczyć, że rozliczenie te odbywać się będą niezależnie od obowiązków wynikających ze składania deklaracji JPK_V7 dla handlu krajowego.

Platformy handlowe w obliczu zmian VAT OSS

Przedmiotowe zmiany w dużej mierze odczują też właściciele elektronicznych platform pośredniczących w zawieraniu transakcji. W myśl nowych przepisów, to właśnie platformy handlowe, takie jak np. Allegro – będą zobligowane do pobierania i rozliczania podatku VAT od transakcji. Z całą pewnością przyczyni się to do poszerzenia obowiązków raportowania i sprawozdawczości dla tego typu podmiotów.

VAT OSS – czy warto się rejestrować?

Począwszy od dnia 1 kwietnia 2021 roku, można składać zgłoszenia rejestracyjne do procedury unijnej/nieunijnej (OSS), a także dla procedury importu IOSS (podmioty spoza UE prowadzące sprzedaż internetową dla klientów z UE). Zgłoszenia będą przetwarzane po zakończeniu pełnego procesu legislacyjnego dla projektu e-commerce. Stosunkowo niska wartość progu (10 000 EUR/42 000 PLN), rodzi duże prawdopodobieństwo konieczności rejestracji VAT w poszczególnych państwach unijnych, co z kolei wiąże się z szeregiem dodatkowych kosztów.

Warto więc rozważyć opcję skorzystania z VAT OSS. W przypadku sprzedawców z siedzibą poza UE, będzie możliwość uzyskania zwolnienia z VAT dla przesyłek o wartości nieprzekraczającej 150 euro – jeżeli zdecydują się skorzystać z procedury VAT OSS przewidzianej dla importu. Przedsiębiorcy spoza UE będą jednak zobowiązani do ustanowienia pośrednika unijnego, który zobligowany będzie do poboru i rozliczania podatku VAT dla transakcji.

Warto przeczytać:

Zmiany unijnego podatku VAT – co trzeba wiedzieć

Terminy podatkowe 2021

PPK w firmach zatrudniających do 19 pracowników

Estoński CIT – zmiany w CIT 2021

Masz pytania?

Kontakt telefoniczny

Zadzwoń

+48 601 627 101

 

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00

Wiadomość e-mail

Napisz

biuro@businessmind.pl

 

Czekamy na wiadomość od Ciebie.
Odpowiemy na wszystkie pytania.

Nasze biuro

Adres

Business Mind Sp z o.o.

 

Gdańsk, ul. Trzy Lipy 4, City Office
Gdynia, ul. Świętojańska 43/23, Baltic Plaza