Polski Ład – najważniejsze zmiany dotyczące systemu podatkowego

polski ład

W założeniu projekt Polski Ład ma być wsparciem dla gospodarki, jaka ucierpiała w wskutek restrykcji spowodowanych trwającą od wielu miesięcy epidemią COVID-19. Wiele planowanych zmian skoncentrowanych jest wokół istniejącego systemu podatkowego.

Szacuje się, że na wprowadzeniu zmian, zyskają osoby zatrudnione na etacie z zarobkami nie przekraczającymi 11 tysięcy zł brutto, a w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – do kwoty 6 tys. zł brutto dochodu. Przedstawiamy szereg kluczowych modyfikacji, które wprowadzi w życie program Polski Ład, prawdopodobnie z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Wzrost kwoty wolnej od podatku

Podwyższona zostanie kwota dochodu wolnego od podatku do wysokości 30 tys. zł w skali roku (obecnie najmniej zarabiający nie odprowadzają podatku od dochodu nie przekraczającego 8 tys. zł rocznie). Według szacunków, na modyfikacji „kwoty wolnej” – skorzysta najbardziej 18 mln Polaków – najmniej zarabiających i emerytów (z dochodem brutto do 2,5 tys. zł miesięcznie), którzy w rezultacie nie odprowadzą do fiskusa żadnego podatku dochodowego (pozostałe osoby zapłacą odpowiednio niższy podatek dochodowy).

Zmiana w drugim progu skali podatkowej

Drugi próg dochodowy w progresywnej skali podatkowej w naszym kraju, dla którego obowiązuje stawka 17 proc. – wynosi aktualnie 85  528 złotych. Rządowy program Polski Ład zakłada podwyższenie przedmiotowej kwoty do wysokości 120  000 zł, co oznacza, że dopiero po osiągnięciu rocznego dochodu brutto w tej wysokości – podatnika obowiązywać będzie 32-proc. stawka. Zmiana ta dotyczyć będzie dochodów, jakie podlegają opodatkowaniu PIT na zasadach ogólnych.

Rewolucyjne zmiany w obrębie odliczania składki zdrowotnej od podatku

Spore zmiany szykują się w obrębie odliczeń podatkowych – zlikwidowana ma zostać możliwość pomniejszenia należnego podatku o sumę opłaconych w danym roku składek zdrowotnych. W przypadku dochodu z tytułu umowy o pracę, składka zdrowotna wynosi obecnie 9 proc., z czego 7,75 proc. podlega odliczeniu od podatku. Jeśli chodzi o osoby prowadzące działalność gospodarczą – gros z nich odprowadza składkę zdrowotną w wysokości 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia (najniższa możliwa). Po zmianach, nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców nadal będzie wynosiła 9 proc., jednak obliczana będzie każdorazowo od osiąganego w danym okresie dochodu. Również i w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą – nie będzie już możliwości odliczenia wydatków na składkę zdrowotną od podatku

W konsekwencji zmian, jakie wprowadzi Polski Ład, wyższy podatek i składkę zdrowotną zapłacą osoby zatrudnione na umowie o pracę z dochodami brutto powyżej 11 tys. złotych oraz przedsiębiorcy, którym działalność gospodarcza przyniesie ponad 6 tys. zł brutto dochodu.

Polski Ład – jakie zmiany w innych obszarach

Jednym w elementów programu Polski Ład ma być także zachęta podatkowa dla osób aktualnie pracujących poza granicami kraju oraz przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność na terenie innego państwa. Rządowy plan zakłada, że w momencie, kiedy zdecydują się oni na powrót do Polski – przez dwa lata płacić będą połowę podatku dochodowego (PIT).

Ponadto, wiele mówi się o wprowadzeniu nowych i poszerzeniu zakresu obowiązujących ulg w obszarze CIT (m. in. ulga na automatyzację i robotyzację, B+R, IP-BOX, IPO). Oprócz tego, mają zostać przedstawione nowe regulacje, skutkujące zwiększeniem liczby podatników kwalifikujących się do skorzystania z tzw. estońskiego CIT-u. Zmiany szykują się również w podatku od towarów i usług (VAT).

Warto przeczytać:

Polski Ład: Składka zdrowotna w 2022 roku

Polski Ład: Ulgi dla przedsiębiorców

Polski Ład: Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) – najważniejsze zmiany

Polski Ład: Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) – najważniejsze zmiany

Zmiany unijnego podatku VAT – co trzeba wiedzieć

Slim VAT 2 – kiedy wchodzi w życie i co zmienia

 

Masz pytania?

Kontakt telefoniczny

Zadzwoń

+48 601 627 101

 

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00

Wiadomość e-mail

Napisz

biuro@businessmind.pl

 

Czekamy na wiadomość od Ciebie.
Odpowiemy na wszystkie pytania.

Nasze biuro

Adres

Business Mind Sp z o.o.

 

Gdańsk, ul. Trzy Lipy 4, City Office
Gdynia, ul. Świętojańska 43/23, Baltic Plaza