Na czym polega pełna księgowość
Pełna księgowość jest jednym z najbardziej złożonych sposobów ewidencjonowania przychodów i rozchodów przedsiębiorstwa, a także stanu majątku całej firmy, w której skład wchodzi wyposażenie, towar oraz środki pieniężne zgromadzone na kontach bankowych i w gotówce.
Kto jest zobowiązany do prowadzenia pełnej księgowości?
Rodzaj księgowości i forma rozliczania firmy regulowana jest ściśle przez przepisy podatkowe. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy pozostają bez możliwości wyboru i muszą przejść na prowadzenie pełnej księgowości. Takim przypadkiem jest uzyskanie przychodów za ubiegły rok, w wysokości odpowiadającej w polskiej walucie równowartości 1 200 000 euro. W tej sytuacji do prowadzenia pełnej księgowości zobowiązane są:
- osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarcz
- spółki cywilne osób fizycznych
- spółki jawne
- spółki partnerskie.
Jakie obowiązki wynikają z prowadzenia pełnej księgowości?
Pełna księgowość to bardzo precyzyjne rozliczenia, środków pieniężnych przepływających przez firmę. Dlatego też w jej przypadku konieczne jest prowadzenie ewidencji przychodów i kosztów, ewidencji majątku i źródeł jego finansowania oraz inwentaryzacji majątku i zobowiązań.
Kolejnym z wymogów pełnej księgowości jest także tworzenie kart wynagrodzeń pracowników i sprawozdań finansowych, prezentujących stan faktyczny oraz ruch finansowy w danej jednostce.
Pełna księgowość zobowiązuje do odnotowania z dokładnym opisem każdego ruchu finansowego w firmie, co wymaga dużej dyscypliny oraz skrupulatności. Jednak owocuje kompletnym źródłem wiedzy o kondycji danego przedsiębiorstwa.
Warto przeczytać:
Zmiany unijnego podatku VAT – co trzeba wiedzieć
Slim VAT 2 – kiedy wchodzi w życie i co zmienia
PPK w firmach zatrudniających do 19 pracowników
Estoński CIT – zmiany w CIT 2021
SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ
Kontakt telefoniczny
Zadzwoń
+48 601 627 101
Wiadomość e-mail
Nasze biuro
Adres
Business Mind Sp z o.o.
Gdynia, ul. Świętojańska 43/23, Baltic Plaza