Zmiany unijnego podatku VAT – co trzeba wiedzieć?
Drugie półrocze 2021 roku przyniesie kilka ważnych zmian w obszarze podatku od towarów i usług (VAT). 1 lipca 2021 r. zniesione zostanie obowiązujące obecnie zwolnienie z VAT w zakresie importu towarów do Unii Europejskiej o wartości nieprzekraczającej 22 euro, czyli tzw. małych przesyłek. Wśród nowości, przewiduje się m. in. możliwość deklarowania VAT-u dla przesyłek o wartości do 150 euro – na bazie szczególnej procedury importowej IOSS.
Aby skorzystać z zastosowania zerowej stawki dla podatku od towarów i usług w ramach Wewnątrzwspólnotowej Dostawy Towarów (WDT), wymagane będzie posiadanie przez nabywcę m. in. właściwego i ważnego numeru VAT UE.
Z czego wynikają i kogo dotyczą zmiany unijnego podatku VAT
Zmiany w regulacji dotyczących ulg vatowskich są elementem pakietu dla rynku e-handlu i mają na celu m. in. uszczelnienia podatkowe oraz poprawę konkurencyjności sprzedawców zrzeszonych w strukturach UE. Nowe przepisy uderzą bezpośrednio w takie platformy handlu internetowego spoza UE, jak np. chiński potentat AliExpress, eBay czy Amazon, które nie będą mogły skorzystać już ze stawki 0% VAT dla przesyłek o niskiej wartości (do 22 EUR).
Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej mają czas do 30 czerwca 2021 roku, aby dostosować wewnętrzne przepisy do unijnego pakietu VAT dla sektora e-commerce. Projekt ten zakłada poszerzenie aktualnie funkcjonującej procedury w zakresie rozliczania VAT-u MOSS i stworzenie tzw. Punktu Kompleksowej Obsługi (OSS) oraz wdrożenie Importowego Punktu Kompleksowej Obsługi (IOSS).
1 kwietnia br. Ministerstwo Finansów uruchomiło możliwość rejestracji dla nowej procedury unijnej i nieunijnej OSS, a także dla zainicjowania procedury importu IOSS.
Dzięki zmianom, łatwiejsze stanie wysyłanie towarów z Polski do klientów z pozostałych krajów unijnych. Firmy z UE zajmujące się e-handlem, nie będę zmuszone do rejestrowania się dla potrzeb VAT w kraju, do którego eksportują towary. Podatek od towarów i usług będą mogły rozliczać w swoim państwie, właśnie za sprawą One Stop Shop (OSS).
Warunki w zakresie WDT od 1 lipca 2021 roku jako podstawa do stawki 0 proc. na VAT-u
Aby móc skorzystać z zastosowania zerowej stawki VAT w ramach Wewnątrzwspólnotowej Dostawy Towarów, muszą zostać równocześnie spełnione cztery warunki:
- dostawa towaru musi być zrealizowana dla nabywcy posiadającego ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzunijnych, nadawany przez dany kraj członkowski
- dostawca powinien posiadać w dokumentacji potwierdzenia, że towary zostały wywiezione z kraju i dostarczone do nabywcy z terytorium innego kraju UE
dostawca musi być zarejestrowany jako podatnik VAT UE - dostawca terminowo złożył prawidłową informację podsumowującą VAT UE lub stosowne wyjaśnienie do Naczelnika US w przypadku uchybienia.
W sytuacji, kiedy chociażby jeden z warunków nie został spełniony, podatnik będzie zmuszony do zastosowania stawki krajowej VAT.
Warto przeczytać:
One Stop Sho – OSS – czym jest i kogo dotyczy
PPK w firmach zatrudniających do 19 pracowników
Estoński CIT – zmiany w CIT 2021
SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ
Kontakt telefoniczny
Zadzwoń
+48 601 627 101
Wiadomość e-mail
Nasze biuro
Adres
Business Mind Sp z o.o.
Gdynia, ul. Świętojańska 43/23, Baltic Plaza