Nadchodzące zmiany w podatkach – wrzesień, listopad 2019

W drugim półroczu 2019 r. wprowadzone zostaną kolejne istotne zmiany w podatkach – biała lista podatników VAT i obligatoryjne stosowanie mechanizmu podzielonej płatności dla niektórych branż.

Biała lista podatników VAT

Od 1 września startuje biała lista podatników VAT, która z założenia ma umożliwić sprawdzenie potencjalnego partnera w biznesie i zmniejszyć ryzyko wplątania się w oszustwo podatkowe. Biała lista podatników to połączenie już istniejących wykazów vatowców. Obecnie, podatnik na własną rękę może sprawdzić status partnera biznesowego jedynie na bieżący moment, a nie np. w chwili wystawienia faktury. Biała lista podatników VAT umożliwi sprawdzenie, czy podmiot znajduje się w wykazie na wybrany dzień – maksymalnie do 5 lat wstecz.

Wykaz zawierał będzie także numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Co istotne, przelew na rachunek inny niż wskazany na liście, spowoduje, że nie zaliczymy wydatków do kosztów podatkowych. Ponadto podatnik, który przelał pieniądze na rachunek, którego nie sprawdził, odpowie solidarnie z kontrahentem jeśli ten okaże się oszustem.

Nowe sankcje obowiązywać zaczną dopiero od 1 stycznia 2020 roku.


Mechanizm podzielonej płatności

1 listopada 2019 r. wejdzie w życie obligatoryjne stosowanie mechanizmu podzielonej płatności dla niektórych branż. Obowiązek ten obejmie towary wymienione w nowym załączniku nr 15 do ustawy o VAT (m.in. wyroby stalowe, elektronika, złom i odpady, surowce wtórne, części samochodowe i motocyklowe, akumulatory, paliwa napędowe, usługi budowlane) i będzie dotyczył tylko transakcji pomiędzy podatnikami VAT na kwotę powyżej 15 000 zł brutto.

Co ważne, w przypadku faktur dokumentujących dokonane pomiędzy podatnikami transakcje o wartości przekraczającej 15 000 zł (brutto), których przedmiotem są towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy, faktura powinna zawierać wyrazy „mechanizm podzielonej płatności”. Za brak takiej adnotacji ustawa przewiduje sankcje w wysokości do 30% wartości podatku VAT wynikającego z takiej faktury. W przypadku braku zapłaty w reżimie podzielonej płatności również nabywca może otrzymać karę w wysokości równej 30% wartości podatku VAT wynikającej z takiej faktury.

Masz pytania?

Kontakt telefoniczny

Zadzwoń

+48 601 627 101

 

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00

Wiadomość e-mail

Napisz

biuro@businessmind.pl

 

Czekamy na wiadomość od Ciebie.
Odpowiemy na wszystkie pytania.

Nasze biuro

Adres

Business Mind Sp z o.o.

 

Gdańsk, ul. Trzy Lipy 4, City Office
Gdynia, ul. Świętojańska 43/23, Baltic Plaza