Zwolnienie ze składki ZUS wg Tarczy 5.0

Tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa to rządowe rozwiązanie, którego celem jest zapobieganie skutkom pandemii SARS-CoV-2, ochrona miejsc pracy i wsparcie finansowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Od 15 października 2020 roku przedsiębiorcy z kolejnych trzech branż mogą ubiegać się o pomoc z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach tzw. Tarczy 5.0. Jedną z form wsparcia przedsiębiorców (oprócz świadczenia postojowego oraz dodatkowego świadczenia postojowego) jest zwolnienie ze składki ZUS. Kto może skorzystać z tego rozwiązania i na jakich zasadach? Sprawdziliśmy!

 

Kto może skorzystać ze zwolnienia z ZUS na 3 miesiące?

Pieniądze z tarczy antykryzysowej trafią zarówno do mikro, małych i średnich firm, jak i dużych przedsiębiorstw. Te pierwsze mają w Polsce zdecydowaną przewagę. Mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniające poniżej 10 osób, których roczny obrót nie przekracza 2 milionów euro) stanowią aż 96,5% wszystkich firm w kraju. To właśnie jedno- i kilkuosobowe firmy najbardziej ucierpiały z powodu pandemii SARS-CoV-2.

O zwolnienie z ZUS na trzy miesiące w ramach Tarczy 5.0 mogą ubiegać się przedsiębiorcy z branży turystycznej, wystawienniczej i estradowej. Z tej formy pomocy mogą skorzystać m.in. właściciele hoteli, pensjonatów i podobnych obiektów oferujących zakwaterowanie, a także osoby zajmujące się działalnością rozrywkową i rekreacyjną związaną z organizacją wystaw, targów czy kongresów. Warunkiem otrzymania pomocy jest prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 rokiem. Zwolnienie ze składki ZUS przysługuje osobom prowadzącym działalność gospodarczą, które udowodnią spadek przychodów za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku w porównaniu do tych samych miesięcy 2019 roku.

Jak wypełnić wniosek o zwolnienie z ZUS?

Wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek można składać na trzy sposoby: za pośrednictwem poczty, drogą elektroniczną (przez Platformę Ubezpieczeń Społecznych ZUS lub przez stronę gov.pl), a także osobiście w jednej z placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na terenie kraju. Z uwagi na zagrożenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 ZUS rekomenduje składanie wniosków drogą elektroniczną, w trosce o bezpieczeństwo zarówno petentów, jak i pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak wypełnić wniosek o zwolnienie z ZUS online? Najpierw należy zalogować się do swojego konta na PUE ZUS, a następnie przejść do zakładki Płatnik i wybrać odpowiedni wniosek z listy dostępnych dokumentów. Niezbędne będzie wypełnienie załącznika do wniosku elektronicznego o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek.

Do kiedy można składać wnioski o zwolnienie z ZUS?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, do kiedy należy składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 rok. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski tylko do 30 listopada bieżącego roku. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że inne dokumenty wymagane przez ZUS takie jak deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty należy przesłać najpóźniej do 31 października 2020 roku.


Masz pytania?

Kontakt telefoniczny

Zadzwoń

+48 601 627 101

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00

Wiadomość e-mail

Napisz

biuro@businessmind.pl

Czekamy na wiadomość od Ciebie.
Odpowiemy na wszystkie pytania.

Nasze biuro

Adres

Business Mind Sp z o.o.

Gdańsk, ul. Trzy Lipy 4, City Office
Gdynia, ul. Świętojańska 43/23, Baltic Plaza