Świadczenia postojowe dla branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej

Świadczenia postojowe Business Mind

Pandemia koronawirusa osłabiła wiele branż. Przymusowa kwarantanna oraz liczne obostrzenia uderzyły szczególnie w firmy zajmujące się działalnością turystyczną, estradową i wystawienniczą. 15 października 2020 roku weszła w życie ustawa, która da kolejnym przedsiębiorcom możliwość ubiegania się o zwolnienia ze składek i świadczenia postojowe ZUS w ramach tzw. Tarczy 5.0. Kto może skorzystać z pomocy i na jakich warunkach? Odpowiadamy!

 

Tarcza 5.0 – dodatkowa pomoc dla wybranych branż

Tarcza 5.0 zakłada pomoc dla trzech branż mocno dotkniętych pandemią koronawirusa: turystycznej, estradowej i wystawienniczej. Rząd uwzględnił w dokumencie trzy formy pomocy: świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe dla pracowników oraz zwolnienie z opłacania składek ZUS za trzy miesiące: lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. Według szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z pomocy będzie mogło skorzystać ponad 100 tysięcy firm w całej Polsce.

Jak uzyskać świadczenie postojowe dla pracowników?

Świadczenie postojowe wynosi 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Może zostać wypłacone maksymalnie trzykrotnie. Na tę formę pomocy mogą liczyć agenci i przewodnicy turystyczni – ale nie wszyscy. Tarcza 5.0 umożliwia wypłacenie postojowego dla pracowników branży turystycznej jedynie pod pewnymi warunkami. Agenci turystyczni będą musieli wykazać, że prowadzili działalność (pozarolniczą) przed 1 kwietnia 2020 roku, a także, że pandemia koronawirusa naraziła ich na utratę klientów i co za tym idzie, ograniczyła lub zupełnie uniemożliwiła możliwość prowadzenia działalności.

Jak wygląda sytuacja w przypadku przewodników turystycznych? Na pomoc ze strony rządu mogą liczyć osoby, których działalność ma charakter sezonowy i w 2019 roku wykonywały swoją pracę przez okres nieprzekraczający 9 miesięcy. Dodatkowe pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po złożeniu wniosku o postojowe dla pracowników mogą otrzymać także przewodnicy, którzy zawiesili działalność, ale dopiero po 31 sierpnia 2019 roku.

Kto może się ubiegać o dodatkowe świadczenie postojowe?

Tarcza 5.0 daje również prawo do ubiegania się o dodatkowe świadczenie postojowe. Ta firma pomocy przysługuje przedsiębiorcom działającym w sektorze turystyczny i hotelarskim, a także osobom zajmującym się m.in. organizacją i obsługą konferencji, targów i wystaw, a także przedstawień teatralnych, operowych, baletowych czy cyrkowych. Wniosek o postojowe dla pracowników mogą złożyć osoby, których przychód w miesiącu przed złożeniem wniosku był niższy przynajmniej o 75% w stosunku do przychodu z tego samego miesiąca roku ubiegłego. Z tej formy wsparcia mogą skorzystać osoby, które otrzymały co najmniej jedno świadczenie postojowe.

Jak złożyć wniosek o świadczenie postojowe?

Wniosek o świadczenia postojowe można składać od 15 października bieżącego roku. Dokumenty będą przyjmowane za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, drogą pocztą oraz w placówkach ZUS. O dodatkowe świadczenie postojowe można się ubiegać maksymalnie trzykrotnie.

 

Masz pytania?

Kontakt telefoniczny

Zadzwoń

+48 601 627 101

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00

Wiadomość e-mail

Napisz

biuro@businessmind.pl

Czekamy na wiadomość od Ciebie.
Odpowiemy na wszystkie pytania.

Nasze biuro

Adres

Business Mind Sp z o.o.

Gdańsk, ul. Trzy Lipy 4, City Office
Gdynia, ul. Świętojańska 43/23, Baltic Plaza