Zmiany w podatkach w 2020 roku

Obowiązkowe kasy fiskalne online, mikrorachunek podatkowy i likwidacja deklaracji VAT i JPK to tylko niektóre zmiany podatkowe, które czekają na przedsiębiorców w 2020 r. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami nadchodzących zmian. .

Indywidualny mikrorachunek podatkowy

Mikrorachunek podatkowy ma posiadać każdy podatnik i płatnik – każda osoba fizyczna i przedsiębiorca. Od 01.01.20120 r. będą na niego kierowane wpłaty z kluczowych podatków takich jak: CIT, PIT oraz VAT. Numer rachunku będzie można uzyskać na stronie www.podatki.gov.pl oraz w każdym urzędzie skarbowym. Mikrorachunki podatkowe będą składały się z 26 znaków, zawierać będą PESEL w przypadku osoby fizycznej lub NIP w przypadku organizacji.

Obowiązkowe kasy online

Od 1 stycznia 2020 r. stosowanie kas online będzie obowiązkowe dla niektórych branż. Kolejne branże będą zobowiązane do stosowania kas online od 1 lipca 2020r. oraz 1 stycznia 2021 r., a od 1 stycznia 2023 r. wszyscy podatnicy świadczący sprzedaż na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych będą musieli mieć zainstalowane kasy online.

Faktura tylko do paragonu z NIP

Od 1 stycznia 2020 r. wystawienie faktury do paragonu będzie możliwe tylko wtedy, gdy na paragonie znajdzie się NIP nabywcy. W przeciwnym razie obydwie strony transakcji muszą liczyć się z karami w wysokości nawet 100% kwoty podatku należnego.

Likwidacji deklaracji VAT i JPK na rzecz JPK_VAT

Zmiana ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzi zmianę przepisów dotyczących deklaracji podatkowych i ewidencji VAT, w tym zastąpieniu deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-ZD oraz VAT-27 nowym przekształconym plikiem JPK_VAT – generującym dotychczasowe deklaracje w jednym dokumencie – zmiany dla dużych podatników wchodzą w życie od 01.04.2020 r., natomiast dla pozostałych podatników oraz podmiotów publicznych wchodzą w życie od 01.07.2020r.

Nowa matryca stawek VAT

Wciąż trwają pracę nad uporządkowaniem stawek podatku VAT. Docelowo, nowa matryca ma zacząć obowiązywać od 01.04.2020 roku. Chodzi o prawidłowe przyporządkowanie towarów lub usług do stawek VAT. Efektem byłaby także zmiana samych stawek podatku od towarów i usług dla niektórych towarów.

VAT od importu towarów

Obecnie prawo do rozliczania VAT w deklaracji podatkowej VAT należnego i naliczonego mają podatnicy stosujący uproszczenie, o którym mowa w art. 166 oraz art. 182 unijnego kodeksu celnego (tj. którzy spełniają warunki procedury uproszczonej i tzw. upoważnieni przedsiębiorcy – AEO), a którego realizacja jest uzależniona od wcześniejszego wydania pozwolenia na stosowanie tych procedur.
Natomiast od 01.07.2020 r. możliwość rozliczania VAT w deklaracji podatkowej będą mieli wszyscy podatnicy VAT czynni, którzy przedstawią naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, wydane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:

  • zaświadczenia o braku zaległości w podatkach i składkach społecznych
  • potwierdzenie zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego, oraz
  • dokonają zgłoszeń celnych przez przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego w rozumieniu przepisów celnych.

Rozliczeniem podatku bezpośrednio w deklaracji podatkowej będzie mógł być objęty cały import towarów, tj. zarówno objęty uproszczeniami celnymi jak i objęty zgłoszeniami celnymi na ogólnych zasadach.

Masz pytania?

Kontakt telefoniczny

Zadzwoń

+48 601 627 101

 

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00

Wiadomość e-mail

Napisz

biuro@businessmind.pl

 

Czekamy na wiadomość od Ciebie.
Odpowiemy na wszystkie pytania.

Nasze biuro

Adres

Business Mind Sp z o.o.

 

Gdańsk, ul. Trzy Lipy 4, City Office
Gdynia, ul. Świętojańska 43/23, Baltic Plaza