Zmiany w PIT w 2023 r. – kluczowe informacje

Najem prywatny już tylko na ryczałcie

Duże zmiany w roku 2023 czekają osoby, które osiągają przychody z prywatnego najmu mieszkania. Od 1 stycznia rozliczanie prywatnego najmu będzie możliwe tylko ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zniknie tym samym korzystna z perspektywy wielu podatników możliwość rozliczania najmu prywatnego na zasadach ogólnych (12 i 32%).
Uwzględnianie kosztów uzyskania przychodów związanych z najmem mieszkania oznaczało dla niektórych podatników, że w ogóle nie musieli oni płacić podatku od najmu. Teraz ta możliwość znika. Jeśli więc wynajmujesz swoje mieszkanie, to zapłacisz 8,5% ryczałtu od kwoty najmu. W przypadku, gdy Twoje przychody z najmu będą wyższe niż 100 000 zł rocznie, to wyższa będzie też stawka ryczałtu – aż 12,5%.

Koniec z amortyzacją mieszkań od 2023 roku

Kolejna ważna zmiana dla osób osiągających przychody z najmu mieszkania to obowiązujący od 1 stycznia 2023 roku zakaz amortyzacji lokali mieszkalnych. Jeszcze w bieżącym, 2022 roku możliwa była amortyzacja mieszkań nabytych do końca grudnia 2021 roku. Rok 2023 znosi możliwość amortyzacji także i tych mieszkań. Zakaz ten dotyczy zarówno osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorców.

Szansa na zmianę formy opodatkowania

Rok 2023 będzie podatkowo wyjątkowy także dla tych przedsiębiorców, którzy w 2022 roku wybrali opodatkowanie swojej działalności gospodarczej podatkiem liniowym lub ryczałtem. W drodze wyjątku, wynikającego ze zmiany wysokości pierwszego progu podatkowego (spadek z 17 do 12%), w trakcie roku będą oni mogli zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne. Jeśli więc uznasz, że bardziej opłaca Ci się rozliczyć dochód za rok 2022 na skali podatkowej niż na liniówce czy ryczałcie, to możesz to zrobić. Wystarczy, że zamiast PIT-36L lub PIT-28, złożysz do 2 maja 2023 roku deklarację PIT-36.

PIT-28 do końca kwietnia, a nie lutego

A skoro już jesteśmy przy terminach na składania rocznych zeznań, to warto pamiętać, że od 1 stycznia 2023 roku wydłużony zostaje czas na złożenie PIT-28. Ryczałtowcy roczne rozliczenie podatku będą musieli złożyć do końca kwietnia (w roku 2023 ostatni dzień kwietnia to niedziela, więc termin na złożenie zeznań mija 2 maja), a nie do końca lutego, jak było do niedawna.

Większy limit odliczenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy opodatkowani 19-procentowym podatkiem liniowym  płacą składkę zdrowotną w wysokości 4,9% dochodu. Wartość zapłaconych składek zdrowotnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Obowiązuje jednak limit w tym zakresie – w roku 2022 wynosił on 8 700 zł. Od roku 2023 został podniesiony do kwoty 10 200 zł.

Kolejny obowiązek: roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, w roku 2023 musisz złożyć w ZUS roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Masz na to czas do 20 maja 2023 roku. Z rozliczenia rocznego, zwłaszcza u ryczałtowców, może wynikać konieczność znacznej dopłaty składki zdrowotnej.

Jeśli z kolei okaże się, że nadpłaciłeś składkę zdrowotną za rok 2022, musisz przekazać ZUSowi numer rachunku bankowego, na który ma zostać zwrócona nadpłata. Masz na to zaledwie miesiąc od terminu złożenia zeznania rocznego.

 

Masz pytania?

Kontakt telefoniczny

Zadzwoń

+48 601 627 101

 

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00

Wiadomość e-mail

Napisz

biuro@businessmind.pl

 

Czekamy na wiadomość od Ciebie.
Odpowiemy na wszystkie pytania.

Nasze biuro

Adres

Business Mind Sp z o.o.

 

Gdańsk, ul. Trzy Lipy 4, City Office
Gdynia, ul. Świętojańska 43/23, Baltic Plaza