Podatek od sprzedaży detalicznej 2021 – kogo będzie obowiązywał?

Podatek od sprzedazy detalicznej

Wraz z początkiem stycznia 2021 roku przedsiębiorcy zapłacą nowy podatek, nazywany podatkiem handlowym. Nie jest to bynajmniej nowy pomysł! Wprowadzenie podatku od sklepów wielkopowierzchniowych i supermarketów ustawodawca planował już od 2016 roku, ale działania związane z wprowadzeniem w życie ustawy zostały zawieszone ze względu na spór z Komisją Europejską, a następnie wybuch pandemii koronawirusa. Kto będzie musiał zapłacić podatek od sprzedaży detalicznej? Czy obowiązek ten dotyczy także sklepów internetowych? Sprawdziliśmy!

Co to jest podatek handlowy i kogo dotyczy


Zawieszony podatek handlowy ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Zostaną nim objęci sprzedawcy detaliczni, czyli m.in. supermarkety. Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej została bowiem uchwalona już w lipcu 2016 roku. Choć weszła w życie 1 września 2016 roku, egzekwowanie pobierania podatku handlowego zostało czasowo zawieszone ze względu na wątpliwości zgłoszone przez Komisję Europejską. Postępowanie o naruszenie prawa unijnego przez Polskę prowadzone od 2016 roku wedle najnowszej opinii rzeczniczki generalnej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Juliane Kokot, ma być bezzasadne. Wejście w życie podatku było już kilkukrotnie przekładane m.in. przez pandemię wirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19. Choć obecnie ustawodawca czeka na oficjalny wyrok Trybunału w sprawie zawieszonego podatku od sprzedaży detalicznej, Ministerstwo Finansów nie prowadzi żadnych prac, których celem miałoby być jego dalsze odraczanie.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej


Jakie, ważne z punktu widzenia przedsiębiorców, informacje o nowym podatku handlowym znajdziemy w ustawie? Podatek od sklepów wielkopowierzchniowych zapłacą ci przedsiębiorcy, których nadwyżka przychodów w danym miesiącu ze sprzedaży detalicznej wyniesie więcej niż 17 milionów złotych. Ustawodawca przewidział dwie stawki podatku: 0,8% zapłacą przedsiębiorcy, których nadwyżka przychodu przekroczy 17 milionów złotych, ale nie będzie większa niż 170 milionów złotych. 1,4% zapłacą ci, których nadwyżka przychodu przekroczy 170 milionów złotych miesięcznie.

Według Ministerstwa Finansów nowy podatek handlowy od sklepów wielkopowierzchniowych, w tym supermarketów, pomoże zrównać szanse małych i dużych przedsiębiorstw działających w sektorze handlowym. Ewentualne podniesienie cen produktów miałoby przekierować ruch konsumencki do mniejszych podmiotów. Nie bez znaczenia są jednak kwoty, które wraz z nowym podatkiem wpłyną do budżetu. Ministerstwo Finansów szacuje, że wpływy z podatku od sprzedaży detalicznej zasilą Skarb Państwa kwotą około 1,5 miliarda złotych rocznie.

W jaki sposób przedsiębiorcy zapłacą podatek od sprzedaży detalicznej?


Jakie, ważne z punktu widzenia przedsiębiorców, informacje o nowym podatku handlowym znajdziemy w ustawie? Podatek od sklepów wielkopowierzchniowych zapłacą ci przedsiębiorcy, których nadwyżka przychodów w danym miesiącu ze sprzedaży detaliczn

 

Masz pytania?

Kontakt telefoniczny

Zadzwoń

+48 601 627 101

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00

Wiadomość e-mail

Napisz

biuro@businessmind.pl

Czekamy na wiadomość od Ciebie.
Odpowiemy na wszystkie pytania.

Nasze biuro

Adres

Business Mind Sp z o.o.

Gdańsk, ul. Trzy Lipy 4, City Office
Gdynia, ul. Świętojańska 43/23, Baltic Plaza