Najważniejsze zmiany w podatkach 2021

Sprawdzone Biuro rachunkowe

Rok 2020 był wyjątkowo trudny dla przedsiębiorców. Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele firm musiało całkowicie lub częściowo zawiesić swoją działalność. Jednak nowy rok to nie tylko nadzieja na powrót do normalności. Początek 2021 roku to także zmiany w podatkach, które w swoich portfelach odczują zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci. Podatek od nieruchomości, podatek cukrowy, podwyżka abonamentu – sprawdziliśmy, jakie nowe podatki i opłaty czekają na nas w 2021 roku!

Zmiany podatkowe i nowe opłaty w 2021 roku


Podatek cukrowy

Choć o wprowadzeniu podatku cukrowego było głośno już od miesięcy, klienci, którzy po Nowym Roku poczuli ochotę na słodzony napój gazowany, w wielu sklepach po dotarciu do kasy zostali niemile zaskoczeni. Podatek cukrowy składa się z opłaty stałej i zmiennej. Pierwsza wynosi 0,05 zł, jeśli zawartość cukrów w 100 ml napoju nie przekracza 5 gramów. Jeśli w produkcie znajduje się więcej cukrów, do napoju zostanie doliczona także dodatkowa opłata w wysokości 0,05 zł za każdy dodatkowy gram w 100 ml. Opłatą zostały objęte także wszystkie produkty zawierające inne substancje słodzące niezależnie od ich ilości. Według ustawodawcy zmiany podatkowe, które weszły w życie wraz z rozpoczęciem 2021 roku, mają zniechęcić Polaków do kupowania słodkich napojów i szukania zdrowszej alternatywy.

Podatek od nieruchomości

Zmiany w podatkach w 2021 roku nie ominą także branży nieruchomości. Po Nowym Roku możemy spodziewać się wzrostu podatku m.in. grunty, lokale mieszkalne czy budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wysokość opłaty jest uzależniona m.in. od powierzchni budynku. Na przykład posiadacze domów jednorodzinnych zapłacą o 0,04 zł więcej za metr kwadratowych niż w roku ubiegłym.

Opłata mocowa

Choć ustawa wprowadzająca nową opłatę mocową została przyjęta już w 2017 roku, realnych podwyżek cen prądu możemy spodziewać się po 1 stycznia 2021 roku. Wysokość opłaty będzie uzależniona od zużycia prądu. Zmianę w podatkach w 2021 roku (i w portfelach) odczują zarówno przedsiębiorcy, jak i pojedyncze gospodarstwa domowe. Rozwiązaniem, które może pomóc w części lub całości uniknąć nowej opłaty, jest instalacja paneli fotowoltaicznych.

Podwyżka abonamentu

2021 rok przyniesie także zmiany w opłatach za abonament radiowo-telewizyjny. Opłata za użytkowanie odbiornika radiofonicznego wzrośnie z 7 zł do 7,5 zł, a odbiornika telewizyjnego z 22,7 zł do 24,5 zł. Przypomnijmy, że opłata ta jest obowiązkowa dla wszystkich osób posiadających odbiorniki radiofonicznych i telewizyjnych (z wyjątkiem m.in. osób po 75. roku życia czy osób posiadających I grupę inwalidzką). Wszyscy pozostali użytkownicy radia i telewizji, jeśli zdecydują się uiścić opłatę z góry za więcej niż jeden miesiąc, wciąż mogą liczyć na 10% zniżki.

Opłata za posiadanie psa

Nowe podatki w 2021 odczują także opiekunowie psów. Po Nowym Roku o blisko 5 złotych wzrośnie roczna opłata za posiadanie czworonoga. Górny limit podatku wyniesie 130,30 zł. Obowiązek uiszczenia opłaty za pupila nie dotyczy osób po 65. roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe oraz osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Opłata od „małpek”

„Małpka” to alkohol sprzedawany w butelkach o objętości 100 lub 200 mililitrów. Od 1 stycznia opłata za alkohol sprzedawany w opakowaniach o objętości do 300 ml wyniesie 25 zł od litra. Z obowiązku uiszczenia dodatkowej opłaty zwolnione będą miejsca, w których alkohol można spożywać na miejscu, czyli m.in. bary, puby czy restauracje. Według ustawodawcy zmiany podatkowe w 2021 nałożone na tzw. małpki mają być narzędziem w walce z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Masz pytania?

Kontakt telefoniczny

Zadzwoń

+48 601 627 101

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00

Wiadomość e-mail

Napisz

biuro@businessmind.pl

Czekamy na wiadomość od Ciebie.
Odpowiemy na wszystkie pytania.

Nasze biuro

Adres

Business Mind Sp z o.o.

Gdańsk, ul. Trzy Lipy 4, City Office
Gdynia, ul. Świętojańska 43/23, Baltic Plaza