Czym jest ulga podatkowa IP Box i jak z niej skorzystać?

Sprawdzone Biuro rachunkowe

Coraz więcej firm (także z sektora MŚP) stawia na innowacje technologiczne. Działalność B+R jest premiowana nie tylko przez Unię Europejską (przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych w wielu konkursach unijnych), ale także krajowe organy podatkowe. Co to jest ulga podatkowa IP Box i kto może skorzystać z tego rozwiązania? W jaki sposób prowadzić ewidencję IP Box? Sprawdziliśmy!

Co to jest ulga IP Box?


IP Box (z angielskiego Intellectual Property Box) to rozwiązanie, które powstało z myślą zarówno o dużych przedsiębiorcach, jak i firmach z sektora MŚP, czyli mikro-, małych i średnich firm zatrudniających mniej niż 250 osób. Preferencyjne opodatkowanie dochodów uzyskanych z działalności badawczo-rozwojowej ma być dodatkową zachętą do inwestowania w sektorze B+R, czyli m.in. do rozbudowy infrastruktury badawczo-rozwojowej, zwiększania zatrudnienia czy zgłaszania nowych patentów na produkty lub usługi.

Kto może skorzystać z ulgi IP Box i na jakich zasadach?


Osoby prowadzące działalność badawczo-rozwojową często zastanawiają się, dla kogo jest przeznaczona ulga IP Box. Przedsiębiorca, który chce ubiegać się o preferencyjną stawkę CIT lub PIT, musi posiadać prawa własności intelektualnej do wytworzonego produktu lub usługi na podstawie m.in. patentów, praw ochronnych na wzór użytkowy, praw autorskich do programu komputerowego czy praw z rejestracji produktu leczniczego. Pamiętaj, że z ulgi IP Box możesz skorzystać dopiero po zakończeniu roku podatkowego! A więc w 2020 roku możesz rozliczyć przychody uzyskane w roku poprzednim. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Warto dodać, że z ulgi IP Box mogą skorzystać także beneficjenci funduszy unijnych.

Ulga IP Box a COVID-19 – jaki podatek zapłacisz?


Z preferencyjnej, pięcioprocentowej, stawki podatku mogą skorzystać także przedsiębiorcy, którzy osiągają dochody z tytułu posiadania praw własności intelektualnej do produktów lub usług przyczyniających się do zatrzymania, lub ograniczenia rozprzestrzeniania wirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19. W tym wypadku przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi IP Box już w trakcie trwania bieżącego roku podatkowego. Rozwiązanie jest skierowane do osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, a także właścicieli mikro-, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

Jak prowadzić ewidencję IP Box?


P
rzychody uzyskane w danym roku podatkowym z prowadzenia działalności B+R muszą być odpowiednio udokumentowane. Dlatego każdy przedsiębiorca starający się o ulgę z tego tytułu musi skrupulatnie notować m.in. osiągnięte przychody czy poniesione koszty. Ustawodawca nie zamieścił jednak informacji o formie prowadzenia ewidencji. To oznacza, że każdy przedsiębiorca może sporządzać ją w wybrany przez siebie sposób np. w arkuszu kalkulacyjnym.
Potrzebujesz pomocy w prowadzeniu ewidencji IP Box? Nie wiesz, jakie informacje zawrzeć we wniosku o przyznanie ulgi? Nasi eksperci zrobią to za Ciebie!

Masz pytania?

Kontakt telefoniczny

Zadzwoń

+48 601 627 101

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00

Wiadomość e-mail

Napisz

biuro@businessmind.pl

Czekamy na wiadomość od Ciebie.
Odpowiemy na wszystkie pytania.

Nasze biuro

Adres

Business Mind Sp z o.o.

Gdańsk, ul. Trzy Lipy 4, City Office
Gdynia, ul. Świętojańska 43/23, Baltic Plaza