Nie jestem na Vacie, bo nie przekraczam limitu – czy na pewno?

opłata środowiskowa

Czy wiesz, jak prawidłowo liczyć dochody, które mogą wpływać na podmiotowe zwolnienie z VAT? Sprawdź, co może zainteresować urząd skarbowy. 

Pewne zwolnienie podmiotowe z VAT przy nieprzekroczeniu limitu? Policz to dobrze.

Tym razem chciałam zwrócić uwagę na przypadek, z którym coraz częściej spotykam się w mojej pracy i który zaczyna także interesować urzędy skarbowe. Chodzi mianowicie o przedsiębiorców, którzy nie naliczają VAT do swojego wynagrodzenia za świadczone usługi czy dostarczane towary, bo nie przekroczyli progu zwolnienia podmiotowego z VAT (aktualnie wynosi on 200.000 zł) i jednocześnie wynajmują nieruchomości w ramach prywatnego.

Wydawać by się mogło, że nie ma problemu – nie sprzedałem w tym roku ani w zeszłym towarów czy usług za więcej niż ww. próg, więc nie wystawiam faktur z VAT. A najem prywatny to przecież najem prywatny, a nie działalność, więc się nie liczy. Otóż niestety liczy się…

Najem prywatny według ustawy o VAT

Najem prywatny to w myśl ustawy VAT również działalność opodatkowana, nawet jeżeli na gruncie Ustawy PIT nie traktujemy go jako działalność gospodarcza.

Oznacza to, że wynagrodzenie z tytułu tego najmu też trzeba uwzględnić sprawdzając, czy nie przekroczyliśmy limitu zwolnienia z VAT. I niestety może się zdarzyć, że jeżeli zsumujemy dochody z naszej podstawowej działalności gospodarczej i najmu prywatnego, okaże się, że próg został już przekroczony.

Przekroczony próg zwolnienia z VAT – co teraz?

Co oznacza takie przekroczenie progu?

  • Po pierwsze musimy zacząć wystawiać faktury z VAT z tytułu naszej podstawowej działalności (o ile oczywiście nie przysługuje nam jakieś inne zwolnienie z VAT).
  • A czy musimy zacząć wystawiać faktury z tytułu najmu prywatnego? Tu trzeba odpowiedzieć – to zależy.
    Bo jeżeli wynajmujemy np. mieszkania na cele mieszkaniowe, to mamy zwolnienie przedmiotowe z VAT, więc nie musimy. Ale już do wynagrodzenia za najem miejsc postojowych czy lokali usługowych będzie trzeba doliczyć VAT.

Autor: Małgorzata Zielińska, doradca podatkowy nr 13177

W przypadku pytań i problemów w zakresie prawa podatkowego zapraszamy do kontaktu na adres: podatki.zielinska@gmail.com.

Podejmuj najlepsze decyzje!
Skontaktuj się z nami – mamy wieloletnie doświadczenie w obsłudze księgowej firm!

Zadzwoń: +48 601 627 101

Napisz: biuro@businessmind.pl

Masz pytania?

Kontakt telefoniczny

Zadzwoń

+48 601 627 101

 
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00

Wiadomość e-mail

Napisz

biuro@businessmind.pl

 
Czekamy na wiadomość od Ciebie.
Odpowiemy na wszystkie pytania.

Nasze biuro

Adres

Business Mind Sp z o.o.

 
Gdańsk, ul. Trzy Lipy 4, City Office Gdynia, ul. Świętojańska 43/23, Baltic Plaza